Co po lekcjach?

"Szkolne co nieco"

Gazetka „Szkolne co nieco” to organ prasowy Publicznej Szkoły Podstawowej nr 37. Pomysłodawczynią pisemka i pierwszą opiekunką redakcji szkolnej była pani Elżbieta Sura. Jej synowi, którego ulubionym bohaterem był Kubuś Puchatek, gazetka zawdzięcza tytuł „Szkolne co nieco”. Pierwszy numer naszego szkolnego pisma ukazał się w grudniu 1992 roku. Cztery lata później opiekunka szkolnej redakcji zorganizowała I Wojewódzki Konkurs Gazetek Szkolnych „Forum Pismaków”, który odtąd odbywał się rokrocznie, obejmując swym zasięgiem najpierw byłe województwo wałbrzyskie, potem Dolnośląskie, a następnie cały kraj. Od 2000 roku opiekę nad redakcją sprawuje pani Kamila Leśniak, z którą współpracowali przez krótki czas pan Leonard Górski oraz pan Robert Smoczyński, a obecnie pani Jolanta Jaroń.

Gazetka ma w swoim dorobku liczne sukcesy. Kilkakrotnie zdobyliśmy I miejsce w Wojewódzkim Konkursie Gazetek Szkolnych – w roku 1996, 1997, 1999 i 2001.W roku 2002 otrzymaliśmy wyróżnienie w konkursie organizowanym przez Dolnośląskie Kuratorium Oświaty i „Gazetę Wyborczą”. Rok 2005 przyniósł nam wyróżnienie w I Wałbrzyskim Forum Młodych Talentów oraz III miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Gazetek Szkolnych „Forum Pismaków”. W ostatnim z wymienionych z konkursów zawsze zdobywaliśmy wysokie lokaty (najniżej byliśmy w nim sklasyfikowani na piątym miejscu). Kilku naszych redaktorów uzyskało zaszczytny tytuł Pismaka Roku. Dzięki tym sukcesom nasza redakcja została zauważona, a jej członkowie byli zapraszani na różne imprezy, jak na przykład spotkanie z koszykarzami „Śląska Wrocław”. Nasi redaktorzy uczestniczyli również wielokrotnie w warsztatach dziennikarskich – w Warszawie, we Wrocławiu i w Wałbrzychu. Byliśmy także gośćmi programu dla młodzieży „Rower Błażeja”.

Obecnie redakcja liczy 10 osób. Spotykamy się w środy na kole redakcyjnym, w czasie którego tworzymy artykuły do gazetki i składamy nasze pisemko. Zawiera ono teksty, w których przedstawiamy i komentujemy wydarzenia z życia szkoły, poruszamy szkolne problemy, informujemy o ważnych sprawach. Publikujemy także najlepsze utwory literackie dostarczane są do redakcji przez naszych kolegów i koleżanki ze szkoły. Gazetka ukazuje się przeważnie regularnie-co miesiąc, ale bywa też dwumiesięcznikiem. Jest to zależne głównie od ilości sprawdzianów i klasówek zapowiadanych przez nauczyciela, a co za tym idzie od czasu, jaki możemy poświęcić pracy redakcyjnej. Nakład liczy 50 egzemplarzy. Pisemko cieszy się w szkole dużą popularnością i zazwyczaj jest rozchwytywane przez liczne grono czytelników i wielbicieli.

Kamila Leśniak

strona główna  |  do góry  |