Akcje prowadzone w szkole

1.       Akcja „Warto być dobrym” – trwa od stycznia do 20 czerwca 2012 roku. Akcję prowadzi Edyta Górska.

Największa interdyscyplinarna kampania edukacyjna w Polsce, kreująca u dzieci dobre postawy ucząca poszanowania dla innych ludzi, ich emocji, uczuć, a także premiująca zachowania prospołeczne i wolontariat jako drogę do samorealizacji.

Działania: Każdy uczeń, który zgłosi się do akcji musi wykonać zadania w 3 kategoriach (nie określona ilość zadań, a także sposób jak mają one przebiegać.

Uczniowie zobowiązują się do wypełniania zadań w 3 obszarach i to zobowiązanie zrealizują:

1.       Pomoc drugiemu człowiekowi (ja i społeczność),

2.       Zaangażowanie w środowisko klasy, szkoły, społeczność lokalną (ja i społeczność),

3.       Działania globalne na rzecz praw człowieka i ochrony środowiska (ja i świat).

Działania można podejmować w szkole i poza nią, samodzielnie lub we współpracy z innymi.

Etap półfinałowy:

Wychowawcy przeprowadzają na lekcji wychowawczej dyskusję z umożliwieniem uczestnikom zaprezentowania swoich działań. Z danej klasy zostaje wybrany w głosowaniu niejawnym finalistę który przechodzi do finału.

Etap finałowy:

Następnie losuje się laureata spośród wszystkich finalistów konkursu z danych klas.

Liczba uczniów  zależy od ilości złożonych deklaracji z podpisami rodziców

 

2.       Akcja Elektrośmieci: trwa od stycznia do czerwca 2012 roku. Akcję prowadzi Edyta Górska.

Liga Ochrony Przyrody wspólnie z firmą recyklingową Serwisownia Sp. Z o.o. ogłosiła pierwszą edycję konkursu pt. „Nagrody za elektrośmieci”

Akcja polega na zbiórce elektrośmieci: komputery, drukarki, telefony, ładowarki, baterie, kable, mały i duży sprzęt AGD, zabawki na prąd i baterie.

Działania: Szkoła organizuje zbiórkę rzeczy, przedmiotów a następnie są one ważone i kilogramy przeliczane na punkty. Za zdobyte punkty szkoła otrzymuje wskazane przez nią pomoce dydaktyczne czy elementy wyposażenia placówki.

Akcja ma na celu upowszechnienie wiedzy o potrzebie utylizacji sprzętu elektronicznego i elektrycznego, o ekologicznym gospodarowaniu odpadami oraz rozwijanie świadomości i wrażliwości ekologicznej wśród wszystkich grup społeczeństwa, a w szczególności wśród dzieci i młodzieży, ale również dorosłych mających bezpośredni wpływ na edukację młodego pokolenia (rodziców i nauczycieli)

Uczniowie zaangażują w działania ekologiczne całe środowiska lokalne.

Akcja –konkurs polega na aktywnej zbiórce elektrośmieci : wszystkich zużytych bądź zniszczonych  urządzeń działających na prąd lub na baterie, jak również samych baterii, świetlówek, tuszy, tonerów.

 

3.       Akcja „Ekoszkoły”: trwa od stycznia do czerwca 2012 roku. Akcję prowadzi Edyta Górska.

Zbiórka niepotrzebnych używanych sprawnych i nie działających telefonów komórkowych. Sprawne urządzenia zostaną ponownie wykorzystane w najbiedniejszych krajach świata, pozostałe zostaną zrecyklinowane. Poprzez zbieranie niepotrzebnego sprzętu redukuje się poziom zagrożenia dla środowiska naturalnego oraz podnosi poziom świadomości ekologicznej wśród dzieci i młodzieży.

Działanie: zbiórka telefonów komórkowych przeliczanie na punkty według wartości - każda szkoła za uzyskane punkty może wybrać nagrody  np. pomoce dydaktyczne.

Program uzyskał patronat fundacji GAP Polska Plan Globalnego Działania na Rzecz Ziemi i wsparcie Ministerstwa Środowiska.

Akcja pomaga uczniom zrozumieć, że ich działania w domu, szkole i w ich późniejszym życiu mają realny wpływ na środowisko w jakim żyją , uczy przedsiębiorczości i odpowiedzialności za środowisko.

Ogólnopolska kampania proekologiczna, a jednocześnie prosty sposób na zdobycie dodatkowych funduszy dla szkoły:

·         Poprzez recykling telefonów komórkowych redukujemy poziom zagrożenia dla środowiska naturalnego

·         Korzyści edukacyjne- podnosimy świadomość dzieci i młodzieży szkolnej w dziedzinie egologii

 

               

4.       Akcja „Nakrętki dla hospicjum”: Akcję prowadzi Edyta Górska.

Działanie: zbiórka nakrętek plastikowych, zatyczek, korków, łyżeczek, miarek, tubek i opakowań po kremach, płynach i szamponach, uszkodzonych zabawek i skrzynek-ochrona środowiska naturalnego.

Ze sprzedaży i otrzymanych funduszy organizują dla dzieci nieuleczalnie chorych turnusy rehabilitacyjne.

To międzynarodowy program szeroka i długotrwała akcja edukacyjna propagująca poczucie wspólnoty i solidarności z potrzebującymi, rozwijająca odruchy pomocy i empatii wobec chorych. Solidarność i wsparcie idei pomagania nieuleczalnie chorym dzieciom przez ich zdrowych rówieśników.

 

5.       Akcja zbiórki sprawnych używanych telefonów komórkowych z ładowarkami:

Akcję prowadzi Edyta Górska.

Zdobycie funduszy dla placówki jednocześnie propagacja ekologicznych zachowań wśród uczniów i ich rodzin oraz znajomych.

Działania:

Zbiórka telefonów z ładowarkami pozyskanie funduszy według cennika dla każdego rodzaju telefonu komórkowego.